یک نهنگ گوژپشت که در تور صیادان اهل روستای «گوران» جزیره قشم گرفتار شده بود، توسط روستاییان از تور رهایی یافت.

به گزارش سبزپرس، ماجرا از این قرار بود که «یوسف گورانی»، «عبدالرحمن گورانی» و «ایوب هدری» سه صیاد جوان اهل گوران زمانی که در ساعات اولیه صبح برای جمع آوری تور صیادی شان به دریا رفتند، متوجه موجودی تیره رنگی و بزرگ در تور شدند.
به دلیل نزدیکی جزیره قشم به جزیره هنگام و وجود یک مزرعه پرورش تمساح در این جزیره، در ابتدا این صیادان تصور کردند که احتمالا یکی از تمساح های این مزرعه از قفس رها شده و خود را به دریا رسانده و در تور گرفتار شده است اما با بررسی بیشتر متوجه شدند که این موجود یک نهنگ است.
این صیادان که پیش از این تحت آموزش های «شبکه امداد و نجات پستانداران دریایی» قرار گرفته بودند، پس از بررسی، گونه نهنگ داخل تور را «نهنگ گوژپشت» تشخیص دادند و از دوستان و همکاران خود خواستند تا به آنها در رهاسازی نهنگ کمک کنند.
در نهایت این نهنگ از تور صیادی خلاص شد و به زندگی طبیعی خود بازگشت.
گوران در ساحل شمالی جزیره قشم و در 80 کیلومتری شهرستان قشم واقع شده است. این روستا در منتهی الیه غربی جنگل حرا قرار دارد.
شبکه امداد و نجات پستانداران دریایی، نام شبکه ای است که با همکاری «انجمن طرح سرزمین» و معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های ساحلی در جنوب کشور انجام شد و هدف از این طرح آموزش صیادان و جامعه محلی برای نحوه اقدام صحیح در مواقع مواجهه با پستانداران دریایی گرفتار شده در تورهای صیادی و یا به گل نشسته است. در این شبکه، ساحل نشینان نقاط مختلف تمامی چهار استان جنوبی کشور آموزش های لازم درباره اهمیت و نحوه نجات پستانداران دریایی را دیدند.
نهنگ گوژپشت یکی از نهنگ های شانه دار و گونه ای نادر است که در آب های خلیج فارس نیز زندگی می کند. این گونه هم اکنون در فهرست سرخ گونه های در معرض خطر اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) به عنوان گونه در معرض خطر (EN) شناخته شده است.
فیلم کوتاهی که از این نهنگ توسط صیادان گورانی تهیه شده در فایل پیوست خبر قابل مشاهده است.
[برای دیدن لینک ها باید ثبت نام کنید . برای ثبت نام در سایت کلیک کنید]