لاشه يك نهنگ به طول تقريبي هشت متر در یکی از حوضچه هاي بندر شهيد رجايي بندرعباس مشاهده شد.

به گزارش سبزپرس، روز سه شنبه (17 مرداد) لاشه یک نهنگ به طول تقريبي 8 متر در حوضچه هاي بندر شهيد رجايي بندرعباس توسط کارکنان این بندر مشاهده شد.

مسئولان بندر شهید رجایی پس از مشاهده نهنگ، اقدام به خروج آن از آب کردند و همچنین مراتب را به اطلاع مسئولان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان رساندند.
ظاهراً مدت زیادی از مرگ این نهنگ گذشته بود چرا که لاشه تقریبا به طور کامل فاسد بود.
برابر خبری که توسط روابط عمومی حفاظت محیط زیست هرمزگان اعلام شد، لاشه این نهنگ توسط کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از حوضچه خارج شده و با کمک یک دستگاه یدک کش، به ساحل روستای «بوستانو» منتقل شده و زیر خاک مدفون شده است.
در این خبر آمده است که این لاشه فاقد سر و قسمت انتهایی بدن بوده و به همین خاطر شناسایی گونه نهنگ امکان پذیر نبوده است. با این حال کارشناسان محیط دریایی حفاظت محیط زیست هرمزگان می گویند که با توجه به جدا شدن سر و دم احتمالا علت مرگ این نهنگ برخورد با پروانه کشتی ها و شناورهای بزرگ بوده است.
این کارشناسان می گویند که عواملی مانند برخورد با شناورها، بلع زباله هاي پلاستيكي (نظير تور، طناب هاي ماهيگيري، طناب كشتي ها، پاكت هاي پلاستيك و...)، صيد ضمني، بويژه در صيد به روش تورهاي گوشگير و پرساين، صداهاي ناشي از فعاليتهاي نظامي، آلودگي هاي شيميايي و تغييرات اقلیمی را می توان از جمله عوامل تهديد كننده پستانداران دریایی بزرگ جثه، خصوصا نهنگ ها دانست.
در پی این خبر، اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز اعلام کرده است: تمامي گونه هاي پستانداران دريايي موجود در خليج فارس و درياي عمان اعم از نهنگ ها و دلفين ها به عنوان گونه هاي تحت حمايت محسوب شده و به عنوان گونه هاي در معرض خطر انقراض جهاني معرفي شده اند و به منظور ادامه حيات به طور جدي نيازمند كمك هستند. لذا از هموطنان عزيز تقاضا مي شود به محض مشاهده آنها مراتب را با شماره تلفن 4613064 _ 0761 در بندرعباس و يا ادارات تابعه ساحلي اطلاع دهند.

چندی پیش نیز، یک «نهنگ گوژپشت» در آبهای اطراف جزیره قشم در تور صیادان گرفتار شده بود که با اقدام صیادان، این نهنگ از تور رها شد و به زندگی طبیعی خود بازگشت.