لیـــــلا مســـروری: فرمانده یگان حفاظت شیلات کشور در نشست هم اندیشی کشوری شیوه های حفاظت مطلوب از طرح های شیلاتی و پیشگیری از صید غیر مجاز گفت : رویکرد یگان حفاظت سازمان شیلات ایران جلوگیری از صید غیر مجاز در بویژه در طرح های شیلاتی احیا ابزیان است.

به گزارش سبزپرس سرهنگ پاسدار غلامرضا یزدان پناه با اعلام این خبر تصریح کرد : نظر به اهمیت حفاظت از ذخایر آبزیان در ابهای شمال و جنوب کشور و کمک به برنامه ها و طرح های شیلاتی بازسازی ذخایر با ارزش و اقتصادی ابهای ایران ، همچنین سرعت عمل در برخورد با صیادان غیر مجاز اصلی ترین سرفصلهای فعالیتی یگان در سال جاری است.
یزدان پناه همچنین به روز کردن تجهیزات فنی و مخابراتی ، الحاق شناور های پر قدرت هاور کرافت به تجهیزات یگان از دیگر برنامه های سال جاری این ارگان حفاظتی اعلام کرد و گفت : ارتقا علمی و دانش پرسنل یگان پیرامون اهمیت آبزیان در کنار اشنایی با روش های واکنش سریع و سرعت عمل در برخورد با صیادان غیر مجاز را در دستور کار داریم.

لزوم همگرایی فرابخشی
سرهنگ پاسدار حسین حسن پور فرمانده یگان حفاظت شیلات گیلان نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش عملکرد یگان گیلان گفت : نیروهای یگان حفاظت شیلات گیلان با تمام توان در امن کردن دریا و مقابله با صید غیر مجاز می کوشند در عین حال نظر به اینکه دریا و منابع آن از انفال محسوب می شوند لذا همکاری فرابخشی و عزم متمرکز ملی برای برای حضور هرچه موفق تر در حفظ ذخایر ابزیان ضروری به نظر می رسد.
حسن پور افزود : در سال جاری نیز چون گذشته ضمن تجیز ناوگان دریایی در نظر داریم به همکاری مشترک با مرزبانی ، دریابانی و نیروی انتظامی در انجام عملیاتهای مشترک و گشتهای دریایی و ساحلی ادامه داده وبا حضور مشترک و گسترده مجالی برای دست اندازی آندسته از سودجویان که بی هیچ ملاحظه و برخلاف اصول بهره برداری درست و خردمندانه ذخایر آبزیان را تاراج می کنند باقی نگذاریم.
حجت سعیدی مدیرکل شیلات گیلان نیز با تقدیر از نیروهای یگان حفاظت شیلات گیلان گفت : ما بخش عمده ایی از افزایش 12 درصدی فصل صید قبل را مدیون حضور پرسنل یگان در دریا هستیم .

سعیدی تاکید کرد : توجه به این امر ضروری است که اگر می خواهیم ذخایر آبزیان با ارزش دریایی را حفظ کنیم نخست باید رودخانه ها را که زیستگاه و محل زادآوری ماهیان استخوانی و غضروفی با ارزش اند ، امن نگهداریم تا فرصت زادآوری و بازسازی وتکثیر طبیعی و مواد گیری تکثیر مصنوعی فراهم باشد و این مهم عملی نخواهد بود مگر با همکاری تمامی فرمانداران شهرهای ساحلی استان و مدیران محیط زیست این شهرها . همیاری سایر ارگانهای مرتبط با این موضوع
در این نشست پیرامون شیوه های مدیریت در حوزه های شیلاتی ، حفاظت از طرح های مولد گیری ، تکثیر ، پرورش و رها سازی ، کنترل و نظارت تخصصی بر صیدگاهها ی مجاز ، ایمن کردن شرایط تکثیر طبیعی ، پیشگیری از صید غیرمجاز ارائه طرح های کار آفرینی و اشتغال در مناطق ساحلی با هدف پیشگیری از ضید غیر مجاز با حضور فرمانده یگان حفاظت سازمان شیلات کشور ، مدیران کل امور مالی شیلات کشور ، مدیر کل شیلات گیلان ، فرماندهی یگان شیلات گیلان و فرماندهان پایگاههای یگان حفاظت شیلات شهرستانهای گیلان بحث و تبادل نظر شد.