کاربری
کاربر گرامی به کهکشان سبز خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: برداشت ماهي قزل آلا از قفس هاي دريايي آغاز شد

 1. #1

  کهکشان سبزکهکشان سبزکهکشان سبزکهکشان سبزکهکشان سبز

  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  محل سکونت
  Gorgan
  نوشته ها
  1,153
  تشکر ها
  706
  تشکر شده 839 بار در 495 ارسال.
  نوشته های وبلاگ
  1
  حالت من : Relax
  سیستم عامل و مرورگر
  میزان امتیاز
  152
  Array

  کهکشان سبز برداشت ماهي قزل آلا از قفس هاي دريايي آغاز شد

  لیـــلا مســـروری: اینکه دریای کاسپین مامن مشهور ماهیان خاویاری وماهی سفید و آزاد در حال تهی شدن از ذخایر است حرف تازه ایی نیست. درباب سفره تهی صیاد نیز می توان ساعتها حرف زد و نبود اعتبار و تسهیلات هم بهانه همیشه در استینی است که شاید بتوان به مدد آن از کار شانه خالی کرد . ایراد گرفتن و تخطئه کردن هم که خوب اسان ترین کار دنیاست اما گاه بارقه های امید می درخشد راهی آغاز میشود. پرورش ماهی در قفس دریایی و آبزی پروری در حصار یکی از این راههاست البته به شرطها و شروطها!

  بیست و یکم اردی بهشت ماه جاری ، شیلات استان گیلان که اولین قفس های پرورش ماهی در دریا را در کاسپین مسقر کرده است موفق شد پس از گذشت حدودا 5 ماه به برداشت ماهی قزل آلا با میانگین وزنی 800 گرم تا 1200گرم ، اقدام کند. پروژه ای که با مجوز کمیسیون عالی آبزی پروری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست و موافقت سازمان شیلات ایران آغاز شد.
  مدیر کل شیلات گیلان با مرور روند انجام این پروژه گفت: وقتی سال 79 بر اساس مطالعات شرکت نروژی اعلام شد که آبهای ایرانی حوزه دریای کاسپین قابلیت تولید 500هزار تنی برای پرورش ماهی در قفس دارد که سهم استان گیلان ظرفیتی معادل 200هزار تن است فرصتی باور نکردنی به نظر می رسید، پس از اما و اگرهای فراوان و افت و خیز بسیار، ده سال بعد در هفدهم بهمن ماه 89 قفس ها به آب اندازی شد و در بهار 90 ماهی دار شد هنوز اما و اگر ها ادامه داشت.
  این شرایط وقتی قوت گرفت که متعاقب طوفان دریایی قفس دچار مشکل شد و شرکت طرف قرارداد هم نتوانست به تعهدات خود در قبال پوشش پشتیبانی عمل کند و هفت ماه شرایط خوف و رجا بر این پروژه حاکم بود تا سرانجام دوباره قفس ها هرکدام به ظرفیت 30تن در دریا یکی برای ماهیان خاویاری ودیگری برای ماهی سردآبی مشهور قزل آلا مستقر شدند.


  اشتغال مولد و پایدار
  حجت سعیدی با تاکید بر اینکه هدف از اجرای این پروژه به عینیت رساندن قابلیت منطقه در استفاده از این شیوه نوین ابزی پروری است گفت: این اقدام در راستای سیاست سازمان شیلات ایران که اجرای طرح های نوین و تحول زا در راستای توسعه آبزی پروری است چرا که ضمن انکه می تواند از فشار بر ذخایر دریای خزر کم کرده و فرصت بازسازی ذخایر را فراهم کند ، در عین حال روشی کم هزینه فارغ از محدودیتهای آب و انرژی معمول در ابزی پروی است همچنین به شرایط طبیعی پرورش نزدیک بوده و در نهایت می تواند اشتغال مولد و پایدار را تضمین کند.
  وی گفت : از دیگر مزیتهای این طرح تقویت صنایع جانبی است ، ایجاد اشتغال در زمینه تولید نهاده های مورد نیاز است ، فعالیت ارز آور با ورود به بخش صادرات دیگر پتانسیل بالقوه این شیوه تولید است و از همه مهمتر آنکه صیاد غیر مجاز ، به صیاد مجاز تبدیل شده و تعاونی های صید پره از حیز انتفاع خارج شده با روشی مطمئن برای تولید و بهره برداری اشنا میشوند وصیاد و ساحل نشین ما دیگر بهانه ایی برای تنگی و معیشت نخواهد داشت.
  سعیدی افزود: این طرح از مصوبات دور چهارم سفر هیئت دولت است که با همکاری سازمان شیلات و مراکز علمی و تحقیقاتی انجام میشود و برای آن 72 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که در حال حاضر برای ساخت یکصد قفس اقدام شده است و برای یکصد و پنجاه قفس دیگر نیز در حال رایزنی با بخش خصوصی و شرکتهای تعاونی صیادی هستیم به این امید که در گستره آبی خزر شاهد تولید انبوده در بخش آبزی پروری دریایی باشیم.
  مدیرکل شیلات گیلان در خصوص چرایی گزینش ماهی قزل آلا به جای گونه های بومی گفت: در این طرح از شاخصه های مهم انتخاب گونه ایی زود رشد و زود بازده با صرفه اقتصادی و بازارپسندی و منطبق بر فرهنگ معیستی صیادی بود.
  او متذکر شد : صیاد ما قشری کم در امد و اسیب پذیر است استطاعت تحمل هزینه بلند مدت مثلا سه سال برای ماهی خاویاری یا ده ماه برای کپور ماهیان را ندارد لذا با معرفی مراکز تحقیقاتی شیلات ماهی قزل آلا که زود بازده ، سریع رشد ، مقاوم ، بازار پسند است معرفی شد ضمن انکه چون تکثیر در اب شور ندارد ملاحضات زیست محیطی مد نظر را نیز داشت.
  سعیدی همچنین توضیح داد: این گونه چون دمای زیر بیست درجه را تحمل می کند امکان دو دوره ماهی ریزی را به صیاد ما می دهد یعنی از یک ظرفیت 30تنی می تواند طی دو دوره به اندازه 60تن در سال استحصال داشته باشد.
  پن ( حصار) پرورش ماهی در تالاب
  مدیر کل شیلات گیلان همچنین با اشاره به اینکه زمانی در پهنه آب تالاب 6000تن ماهی استحصال میشد که امروزه به 600تن رسیده گفت: شیلات 320 صیاد کارت دارد در تالاب دارد محیط زیست نیز به 400نفر مجوز داده است و اگر تعداد صیادان غیر مجاز تالابی را حدود300 نفر در نظر بگیریم با این میزان صید ، اصلا اقتصادی نیست.
  وی افزود: شیلات بعنوان متولی صید و صیادی و آبزی پروری موظف به چاره اندیشی است لذا ما با توجه به تجربه سایر کشورها و مزایایی که این روش دارد قصد توسعه پرورش ماهی در پن(حصار) در پهنه تالابی را داریم .

  تضمین نظارت کامل شیلات
  سعیدی به سوال سبزپرس مبنی بر تفاوت دونوع پن فعلی مستقر در تالاب یکی پن ساده با تور و چوب و دیگری پن مطالعاتی پژوهشکده ابزی پروری آبهای داخلی و محیط زیست که ساختار مستحکمی داشت چیست و راهکار شیلات در خصوص نگرانی های موجود پیرامون ابزی پروری در تالاب اعم از نوع ماهی، شرایط پرورش و کود ریزی و اینکه مطالعه هنوز کامل نشده است، چیست توضیح داد: قصد ما در فراگیر سازی استفاده از پن، ایجاد شرایط با هزینه کم به مدد استفاده از ابزارهای بومی اعم چوب ، نی و تور است تا هزینه احداث کاهش پیدا کند به هر حال شرایط مطالعاتی ملاحضات خودش را دارد .
  همچنین افزود : برای ماهیان ما از گونه هایی که 47 سال است که در تالاب انزلی رها سازی شده اند، استفاده می کنیم و قصد رها سازی هیچ گونه غیر بومی را نداریم گونه های مورد نظر ما فیتوفاک، آمور، بیگ هد و کپور است.
  سعیدی تصریح کرد : پن یا پرورش در حصار و حتی تکثیر قبلا در مراکز تحقیقاتی کاملا مطالعه شده برای محل استقرار هم ما نواحی که قبلا محیط زیست و سازمان تحقیقات در آن امکان سنجی انجام داده در نظر داریم از جمله مناطقی که جریان آبی زیاد داشته باشد مثلا مناطق منتهی به آبکنار ، ماهروزه، بشمن و کپورچال از این جمله اند ما حدودا هفت هزار هکتار اراضی تالابی بدون نیزار داریم و در نظر داریم در هزار هکتار از این اراضی در طول سه هزار پرورش ماهی در پن را توسعه دهیم.
  مدیرکل شیلات گیلان افزود: با توجه به انکه تالاب سرشار از مواد مغذی است با نظارت کامل اجازه نمی دهیم که در این روش از پاشیدن کود و روشهای استخر های معمولی در تالاب استفاده شود.
  او همچنين میزان تسهیلات پرورش در پن برای هر هکتار اراضی تالابی را حدود دوازده میلیون تومان و برای قفس دریایی به ظرفیت 30 تن را دویست و پنجاه میلیون تومان اعلام كرد.


  [برای دیدن لینک ها باید ثبت نام کنید . برای ثبت نام در سایت کلیک کنید]


  3 کاربر مقابل از R◐MANCE عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  Ali_ribak (07-03-2013),Aras (07-06-2013),m.mirjani (07-03-2013)

  ▬▬▬♥▬▬▬▬▬▬▬♥▬▬▬

  می نویسم عشق بخوان قلب

  می نویسم عشق بخوان نفس

  می نویسم عشق بخوان روح

  می نویسم تــــــــو بخوان من


  ▬▬▬♥▬▬▬▬▬▬▬♥▬▬▬

کلمات کلیدی این موضوع

کهکشان سبز مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

انجمن کهکشان سبز با عنوان متفاوت ترین انجمن تخصصی ، آموزشی و عمومی در بهمن ماه سال 1391 خدمات رسانی خود را آغاز نمود . امید است محیطی علمی و دوستانه برای همه محققین ، دانشجویان و تمام اهل علم و دانش ایجاد شود تا مطالب علمی و آموزشی در این فضای مجازی به اشتراک گذاشته شود .

لینک های مفید
ابزار ها
بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0